SPIS TREŚCI

    Zmiany w egzaminach na prawo jazdy
    Udostępnij:

    1 stycznia 2020 roku weszły w życie zapowiadane od pewnego czasu zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Dotyczą one zarówno części teoretycznej, jak i praktycznej a także samych egzaminatorów. Co dokładnie czeka kandydatów na kierowców?

    O konieczności przeprowadzenia zmian w formule egzaminów na prawo jazdy mówi się już od jakiegoś czasu. Wysuwane są kolejne propozycje, jednak niewiele z nich jest istotnych bądź też wchodzi w życie. Najnowsze zmiany wydają się zmierzać w dobrym kierunku. Co dokładnie obejmują?

    Nowe wytyczne dotyczące egzaminowania kandydatów na kierowców

    Główną zmianą jest wprowadzenie nowych wytycznych dotyczących egzaminowania osób ubiegających się o prawo jazdy. Są one wynikiem przedstawionej w maju 2019 r. propozycji Ministerstwa Infrastruktury. Głównym jej zamysłem jest ograniczenie do ósmiu liczby egzaminów, jakie egzaminator będzie mógł przeprowadzić jednego dnia (w zakresie prawa jazdy kategorii B). W ciągu godziny będzie mógł odbyć się tylko jeden egzamin praktyczny. Co więcej, egzaminy mają rozpoczynać się dokładnie o godzinie wskazanej przez WORD.

    Dzięki temu – przynajmniej w teorii – mają zniknąć kolejki w WORDach a stres oczekującego na egzamin ma być mniejszy. Zdaniem Resortu egzaminatorzy będą mniej zmęczeni i będą mieli więcej czasu na spokojną i obiektywną ocenę przebiegu egzaminu. Może to jednak zrodzić problem w postaci dłuższego czasu oczekiwania na termin egzaminu praktycznego.

    Rozszerzenie bazy pytań

    Kolejną ze zmian jest rozszerzenie bazy pytań do egzaminu teoretycznego. Wiąże się to z obowiązywaniem od 6 grudnia nowelizacji pt. „Prawo o ruchu drogowym” wprowadzającej obowiązek jazdy na suwak oraz konieczność tworzenia korytarzy życia. Z tego względu baza pytań wraz z początkiem marca została rozszerzona o zagadnienia związane właśnie z jazdą na suwak oraz korytarzem życia.

    Zmiany w badaniach lekarskich

    Od 30 stycznia obowiązują także nowe procedury w przeprowadzaniu obowiązkowych badań lekarskich wśród kandydatów na kierowców. Największe zmiany dotyczą osób z chorobami sercowo-naczyniowymi. U osób mających kardiomiopatię (zespół chorób mięśnia sercowego objawiający się bólami w klatce piersiowej, omdleniami, dusznościami czy nadciśnieniem tętniczym), lekarz będzie musiał ocenić ryzyko wystąpienia nagłych zdarzeń zagrażających kierowaniu pojazdem.

    Koniec z pieczęcią

    Egzaminatorzy, instruktorzy i wykładowcy nie będą musieli już stosować w dokumentach pieczęci. Wystarczy tylko podpis i numer uprawnień.

    Ułatwienia dla niepełnosprawnych

    Osoby niepełnosprawne chcące uzyskać prawo jazdy kategorii AM, mają teraz łatwiej. Do tej pory egzamin odbywał się na dwukołowym motorowerze, co stanowiło problem dla osób niepełnosprawnych. Obecnie będą mogły go zdawać na motorowerze lub na czterokołowcu.

    Podsumowanie

    Nowe zasady przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy – przynajmniej w teorii – prezentują się całkiem rozsądnie. Jest to jednak kropla w morzu potrzeb. Jedyne, co może budzić wątpliwości, to dłuższe terminy oczekiwania na egzamin praktyczny. Póki co ciężko cokolwiek osądzać. Najbliższe miesiące pokażą, czy wprowadzone zmiany faktycznie przyniosą oczekiwane rezultaty.

    Udostępnij: